12.07.2010 10:56 - Испания - Холандия Финал
Автор: sporte Категория: Спорт
Прочетен: 978 Коментари: 1 Гласове:
0

Европейският шампион Испания стигна до световния врех след успех на финала на Мондиал 2010 срещу състава на Холандия с 1:0. Редовното време завърши без отбелязан гол. Андрес Иниеста отбеляза победното попадение в 116-ата минута.   Испанците бяха по-настоятелни и създадоха две добри положения в началото на двубоя. Серхио Рамос изпробва рефлекса на стража на холандците с удар с глава в петата минута, а чудесна атака на футболиста на Реал Мадрид и последвало воле на Давид Вия за малко не поразиха целта минути по-късно.    Последваха многобройни нарушения за двата отбора, главният съдия показа четири жълти картона за по-малко от 10 минути игра. Предупрежденията на Хауърд Уеб обаче не дадоха резултат и така се стигна до изключително грубия удар на Найджъл де Йонг в гърдите на Шаби Алонсо, за който спокойно можеше да бъде отсъден и червен картон. Футболистът все пак бе пощаден и видя само жълтия цвят в ръката на английския рефер.   До края на частта с пропуски се отличиха заместникът на Фернандо Торес в 11-торката на Дел Боске - Педро и Шави, който изпълни мощен наказателен удар от около 39 метра, който не намери очертанията на противниковата врата. Секунди преди почивката опитният Касияс изби шут с левия крак на звездата на "лалетата" Ариен Робен и запази нулевото равенство в мача.   Вторите 45 минути оправдаха очакванията за динамичен и качествен финален сблъсък с опасности и много емоции пред двете врати. Претендентите за титлата размениха по няколко атаки преди невероятния пропуск на Ариен Робен в 62-рата минута, дошъл след грешка на Жерар Пике в отбрана, която изведе асът на холандците очи в очи с Икер Касияс. Завършващото отиграване на Робен обаче не успя да затрудни максимално стража на испанците, който изби топката в корнер и запази вратата си суха.   Отговорът на испанците бе красноречив - голмайсторът на еврошампиона Давид Вия се отличи с два пропуска от пряк свободен удар и мощен шут в наказателното поле на холандците, който отново не успя да порази целта.   Отново Робен пропусна златна възможност да даде преднина на отбора си и почти да осигури мечтаната му първа световна титла седем минути преди изтичането на редовното време. Футболистът на Байерн отново преодоля защитата на иберийците, навлезе в наказателното им поле, но се засуети и изпусна момента да стреля по посока на Касияс.   В 92-ата минута испанците претендираха за дузпа за нарушение срещу Шави, но Хауърд Уеб отсъди само ъглов удар в полза на иберийците. Три минути по-късно Иниеста изведе Фабрегас очи в очи със Стекеленбург, но плеймейкърът на Арсенал стреля в тялото на вратаря.    В ответната атака Матайсен стреля с глава, но ударът му мина над вратата на Касияс. Няколко минути по-късно Иниеста получи добра топка в наказателното поле на „лалетата", но се засуети и не успя да нанесе точен удар към вратата на Холандия.    В 101-ата минута Испания пропусна поредната си добра възможност да открие резултата в продълженията. Навас получи топката отдясно, влезе в полето и стреля, коженото кълбо обаче се отклони в крак на бранител и срещна външната страна на мрежата. Три минути по-късно Фабрегас проби страхотно през центъра на терена и стреля от границата на полето, но топката за пореден път в мача профуча покрай вратата на Стекеленбург.   В 109-ата минута Хейтинга задържа Иниеста около дъгата на полето и реферът Уеб веднага показа втори жълт картон на бранителя на Холандия. Шави изпълни последвалия пряк свободен удар, но топката мина на около метър над вратата. Шест минути по-късно Снайдер стреля от пряк свободен удар от 27 метра, но ударът му мина покрай десния страничен стълб на Касияс.   В 116-ата минута Иниеста вкара златен гол за Испания. След много бърза атака на „Ла фурия", Торес намери Фабрегас пред наказателното поле на Холандия. Халфът на Арсенал с много прецизен пас намери Иниеста в наказателното поле. Играчът на Барселона овладя коженото кълбо и с безпощаден удар в десния ъгъл откри резултата. До края на продължението "лалетата" се опитаха да стигнат до гол, но отбраната на испанците действаше много координирано и в крайна сметка "Ла Фурия" се поздрави с крайния успех.   источник спорт1.бг

Тагове:   футбол,   Испания,   спорт,

Гласувай:
0

1. therainss - ...
12.07.2010 11:06
Снощи, при гола на Иниеста, сърцето ми щеше да се пръсне. Щях да получа инфаркт на 23 години... Мразя Испания да печели!!!